Dlaczego nie możesz lekceważyć identyfikacji wizualnej swojej firmy?

Każda firma ma historię do opowiedzenia. Aby mogła ona dotrzeć do klienta, przedsiębiorstwo musi najpierw stworzyć własną tożsamość poprzez identyfikację wizualną. To dzięki niej przedsiębiorstwo może wyróżnić się na tle konkurencji, zainteresować klienta, przekazać najważniejsze informacje. Wpływa to na powodzenie biznesu w takim samym stopniu, jak świadome i racjonalne dysponowanie zasobami.

Dlaczego nie możesz lekceważyć identyfikacji wizualnej swojej firmy

Czym jest identyfikacja wizualna?

Aby funkcjonować prawidłowo, firma musi rozwijać własną tożsamość, opartą na unikalnym projekcie i dobrze zdefiniowanej grafice. Wszystkie te komponenty tworzą identyfikację wizualną. Składa się ona z wielu elementów, w tym np. takich jak:

✅ nazwa,

✅ logo,

✅ czcionki,

✅ kolory,

✅ styl,

✅ zdjęcia,

✅ wizytówka,

✅ strona internetowa.

 

Identyfikacja wizualna jest zasadniczo kwintesencją firmy i pokazuje wartości, jakie przedsiębiorstwo chce przekazać swoim odbiorcom. Jest to niezbędne dla budowania świadomości marki, w czym udział mogą brać zarówno narzędzia tradycyjne, jak i internetowe. Jest to jednym z podstawowych filarów strategii komunikacyjnej organizacji.

 

Najważniejsze komponenty

Kluczowym elementem identyfikacji wizualnej jest logo. Pozwala ono organizacji nie tylko zostać rozpoznaną, ale przede wszystkim zapamiętaną marką. Stworzenie logo, które ma taki wpływ na odbiorców, to trudne zadanie, dlatego zawsze dobrym pomysłem jest spotkanie z profesjonalnymi projektantami. Specjaliści od komunikacji i projektowania określają potrzeby, walory i osobowość firmy, tworząc narzędzie, z którego organizacja będzie mogła skutecznie korzystać przez lata. Jest to integralna i podstawowa część identyfikacji wizualnej, która daje możliwość wyróżnienia się na tle setek tysięcy innych przedsiębiorstw.

 

Ważne! Identyfikacja wizualna polega na stworzeniu spójnego wizerunku marki i zaprezentowaniu go odbiorcom w taki sposób, by był on nie tylko interesujący, ale również miał charakter informacyjny.

 

Profesjonalnie stworzona identyfikacja wizualna – zalety

Obecnie firmy nie budują już swojej reputacji wyłącznie na podstawie tego, jakie produkty lub usługi sprzedają. Identyfikacja wizualna, którą przekazują, jest również postrzegana jako miara ich sukcesu. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem jej tworzenia wyraźnie i precyzyjnie określić strategiczne cele swojej firmy. Pomóc w tym może odpowiedzenie sobie na trzy proste pytania:

  1. Jak chcę wpływać na klientów?
  2. Jakie media powinienem wykorzystać?
  3. Jaki efekt chcę osiągnąć?

 

Jeśli prawidłowo opracuje się tożsamość wizualną, można czerpać z niej wiele korzyści. Do tych najważniejszych zalicza się:

Świadomość marki – profesjonalna identyfikacja wizualna sprawia, że odbiorcy cały czas wchodzą w interakcje z marką i odnajdują ją pośród konkurencyjnych firm;

 Wzrost – spójne symbole, wartości, kultura i projekty pomagają w promowaniu i rozwijaniu wszelkich postępów w firmie;

Poczucie stabilności – z punktu widzenia klienta silna tożsamość tworzy poczucie przynależności i wiarygodności;

Utrzymanie pozycji – kontrola marki pozwala szybko i skutecznie reagować na zmiany, zapewniając tym samym organizacji lepsze wyniki;

Oszczędności – dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna wpływa na oszczędzanie pieniędzy związanych z działalnością reklamową. Samo logo, nazwa i styl graficzny są już dla odbiorców wystarczającą wiadomością.

 

Identyfikacja wizualna i co dalej?

Kiedy poświęciło się niemałe środki na stworzenie spójnej i wysokojakościowej identyfikacji wizualnej, to trzeba nauczyć się z niej korzystać, by czerpać wyżej wymienione korzyści. Tak naprawdę opracowana tożsamość jest narzędziem, które znacznie pomaga w rozwoju firmy i budowaniu pozytywnych relacji z klientami, jednak nie może zrobić tego sama. W tym celu trzeba użyć nowych, potężnych i niezwykle cennych dróg komunikacji, takich jak np. media społecznościowe. Identyfikacja wizualna połączona z faktycznym zainteresowaniem ze strony firmy sprawia, że organizacja może przekazać swoją historię w taki sposób, jaki jest dla niej najbardziej odpowiedni.

Julia Berezecka

Julia Berezecka

Graphic designer, Illustrator.

Projektantka graficzna i ilustratorka z artystyczną duszą. Założycielka agencji kreatywnej Studio Lapis. Odpowiada za design i wdrażanie projektów. Ulubione zajęcia po pracy? Tworzenie ilustracji na Ipadzie i rozwijanie portalu dla designerów Lapisdesign.pl.

0 komentarzy

Może Cię zainteresować również

#BAZA WIEDZY

Blog

#USŁYSZ NAS

Podcast 

#NASZE PRACE

Portfolio

#SKONTKATUJ SIĘ

Kontakt

#DANE OSOBOWE

Polityka prywatności

#ZASIĘG – CAŁA POLSKA

Studio Lapis

NIP: 7393490245

ul. Piłsudskiego 69/46

10-469 Olsztyn

+48 692 800 115

[email protected]

#CHOOSE LANGUAGE

Go to english site

Go to bulgarian site

#INSPIRACJE

lapisdesign.pl

Paleta kolorów Abstract tones