Nowe trendy w projektowaniu stron WWW na rok 2019

Jak każdy kolejny rok, tak i 2019 przynosi nowe trendy w projektowaniu stron WWW. Tym razem wiele punktów nawiązuje do stosunkowo nowego trendu UX (User Experience), który kładzie akcent na użytkownika oraz na to, aby strona była nie tylko dla niego czytelna, ale również użytkowanie jej sprawiało mu przyjemność. Jak projektuje się strony internetowe w 2019 roku?

Nowe trendy w projektowaniu stron WWW na rok 2019 bloga

#Responsywność i obiekty mobile friendliness

Dostosowanie stron do przeglądarek na urządzeniach mobilnych stało się już nie tylko udogodnieniem – jest to absolutny wymóg i obowiązek, jeżeli chcemy posiadać dobrze odbieraną przez użytkowników stronę. Konieczne jest zatem zaprojektowanie jej pod kątem odpowiedniej responsywności, a także układu wyświetlania na różnych urządzeniach.

Dodatkowo popularnością zaczęły się cieszyć rozwiązania Mobile friendliness, a więc duże obiekty (ikony, odnośniki), które łatwo kliknąć wykorzystując ekrany dotykowe. Te dostępne są już bowiem nie tylko w smartfonach i tabletach, ale też coraz częściej w laptopach, więc strona musi być jak najlepiej do tego przystosowana. Jest do nieodzowny kierunek w którym idzie projektowanie WWW w 2019 roku i utrzyma się to w najbliższych latach, bowiem z roku na rok rośnie odsetek wyświetleń stron właśnie z urządzeń mobilnych.

 

#Koniec paginacji

W dobie ekranów dotykowych i przyzwyczajeń związanych z mediami społecznościowymi, użytkownicy zdecydowanie wolą przeglądanie pionowe, aniżeli poziomie. Z tego względu odchodzi się już od umieszczania wpisów na kilku stronach – zamiast tego są one jednolite, a osoby przeglądające treści zdecydowanie wolą przewijać posty w dół, niż przechodzić do kolejnych podstron. Jest to także związane z większą wygodą przy czytaniu na przykład na smartfonie.

 

#Hero images

Pod tym hasłem kryje się zdjęcie produktu lub też kompozycja z produktem w tle, które umieszcza się w centralnym punkcie strony. To właśnie produkt przedstawiony jest tym samym jako główny bohater (hero). Jest to jeden z najchętniej wybieranych trików User Experience, który pozwala od razu ukierunkować użytkownika na tematykę strony na której się znalazł.

 

#Filmy w tle

Nieco podobnym rozwiązaniem są filmy w tle, które wyświetlają się z boku przy okazji przeglądania strony. Powinny być one angażujące i ciekawe – najlepiej poruszać pewną problematykę związaną z daną stroną, tak by zachęcić osobę odwiedzającą do pozostania na portalu przez dłuższy czas. W tym czasie może się ona spokojnie zapoznać z zawartością.

 

#Dużo obrazów i filmów

Jednym z wiodących trendów w projektowaniu stron stało się maksymalne odchodzenie od treści tekstowych, które zastępowane są przez zdjęcia lub najlepiej filmy. Są to treści łatwiej i lepiej przyswajane przez obserwatorów, a współcześni użytkownicy coraz rzadziej potrafią się skupić na danych stronach na tyle by czytać dłuższe bloki tekstu. Tym samym obraz staje się źródłem przekazu wypierającym tekst.

 

#Odchodzenie od slidera

Jeszcze nie tak dawno każda osoba zlecająca wykonanie strony zaczynała od tego, że na górze strony chce mieć duży slider. Kojarzył się on z nowoczesnością i czymś, co zaimponuje użytkownikom. Czas pokazał jednak, że dla wielu z nich jest to jedynie zbędny i irytujący dodatek. Coraz częściej osoby wchodzące na strony z automatu omijają to miejsce kierując się od razu w dół strony. Z tego względu odchodzi się już od tradycyjnego slidera, który dodatkowo spowalniał działanie stron. W jego miejsce stosuje się wspomniane wcześniej hero images lub też pojedyncze posty, które podwieszone zostają z jedną, nie zmieniającą się grafiką.

 

#Minimalizm i symetria

W roku 2019 jeszcze bardziej dominują trendy związane z minimalizmem i utrzymywaniem projektowania stron w możliwie najprostszych ramach. Tekstu jest stosunkowo niewiele, a najważniejsze treści są wyróżnione i znajdują się na czarnym lub białym tle, aby były wyraźne. Układ poszczególnych kolumn utrzymywany jest w symetrii by ułatwić użytkownikowi nawigację po stronie. Jest to także rozwiązanie ułatwiające przeglądanie strony na mniejszych ekranach urządzeń mobilnych.

Paweł Berezecki

Paweł Berezecki

Web designer, digital marketing.

Założyciel agencji kreatywnej Studio Lapis. Główny projektant stron www i specjalista od marketingu internetowego. Autor Podcastu dla przedsiębiorców „Twoja firma w Internecie”.  Nie podejmuje pracy bez wcześniejszego planowania i dokładnej analizy sytuacji. W wolnym czasie zajmuje się analityką internetową i poszukiwaniem idealnych rozwiązań.

0 komentarzy

Może Cię zainteresować

#BAZA WIEDZY

Blog

#USŁYSZ NAS

Podcast 

#NASZE PRACE

Portfolio

#SKONTKATUJ SIĘ

Kontakt

#DANE OSOBOWE

Polityka prywatności

#ZASIĘG – CAŁA POLSKA

Studio Lapis

NIP: 7393490245

ul. Piłsudskiego 69/46

10-469 Olsztyn

+48 692 800 115

[email protected]

#CHOOSE LANGUAGE

Go to english site

Go to bulgarian site

#INSPIRACJE

lapisdesign.pl

Paleta kolorów Abstract tones