Strategia reklamowa dla małej firmy lokalnej – co można zrobić za małe pieniądze?
Marketing jest niezbędny do osiągnięcia zysków w każdej firmie. Jednak tradycyjne kanały reklamowe, takie jak gazety, radio i telewizja, są niezwykle drogie. Ponadto mogą generować niewielki zwrot z inwestycji lub jego brak. W przeciwieństwie do wcześniejszych praktyk skuteczna strategia marketingowa nie musi być wyceniana na ogromne kwoty. Na co warto zwrócić uwagę, prowadząc małą, lokalną firmę?

Wspieranie treści generowanych przez użytkowników
W dzisiejszych czasach można tak prowadzić działania marketingowe, by po pewnym czasie to klienci sami generowali przychylne dla firmy treści. Zachęcenie ich do tworzenia i rozpowszechniania wpisów o firmie to jedna z najtańszych i najskuteczniejszych praktyk reklamowych. Wystarczy posiadać konta na portalach społecznościowych, by osiągnąć efekt śnieżnej kuli.
Innym sposobem jest stworzenie konkursu na najlepszą treść napisaną przez użytkowników. Istnieje niezliczona ilość firm, które korzystają z tego pomysłu i nawet jeśli firma przedsiębiorstwo działa lokalnie i dotrze w ten sposób do 1000 potencjalnych klientów, to jest olbrzymi wzrost w stosunku do niskiego nakładu pracy i kosztów.
Aktywność na mediach społecznościowych
To, że zdecydowana większość działań marketingowych powinna odbywać się w internecie, nie jest dla nikogo nowością. Jednak samo założenie konta i napisanie kilku postów nie wystarczy, aby zainteresować klientów. Niezbędne są świadome, regularne i co najważniejsze – odpowiednio uwarunkowane aktywności.
Oznacza to, że post na FB, na którym ogłasza się pojawienie nowego produktu, jest jak najbardziej w porządku, jednak już brak komunikacji z klientami w tej sprawie może świadczyć o tym, że nie zwraca się uwagi na ich zdanie. Dlatego tak ważne jest, żeby firma była obecna, ale również aby osoba odpowiedzialna za social media:
✅ regularnie sprawdzała wpisy na branżowych forach,
✅ aktualizowała informacje na profesjonalnych stronach,
✅ odpowiadała na komentarze,
✅ zachęcała do rozmowy i wymiany doświadczeń wśród klientów,
✅ była świadoma tego, w jakiej firmie pracuje i dostosowała do tego swój styl wypowiedzi.
Jeśli ma się do dyspozycji więcej pieniędzy w budżecie mediów społecznościowych, warto rozważyć utworzenie kanału na YouTube. Wrzucanie tam krótkich poradników, ciekawostek, a nawet animacji, które są tylko luźno połączone z firmą, to również dobry sposób na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Poza tym świetnie sprawdzają się również podcasty, które można za darmo umieszczać na dedykowanych do tego platformach.
Ambasador marki
Wielu przedsiębiorców tak naprawdę nigdy nie wychodzi z pracy – są obecni dla swoich klientów przez 24 godziny na dobę i nawet jeśli aktualnie nie robią czegoś, co jest bezpośrednio związane z działalnością, to podświadomie i tak kreują nowe pomysły. A gdyby tę umiejętność wykorzystać do promocji w internecie? Nie jest tu potrzebne wiele – wystarczy swoje osobiste konta powiązać z firmą, zmienić stopkę w mailu czy utworzyć bardziej biznesowe nicki na różnych formach. Po takich zmianach nawet podczas odpowiadania na komentarz, który nie jest związany z danym przedsiębiorstwem, uzyska się zasięg i widoczność.
Przekształcanie starych kampanii (i nawyków marketingowych)
Zamiast zaczynać kampanię marketingową od zera, lepiej jest zaktualizować poprzednią, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Zmodyfikowanie tego, co działa, i odrzucenie tego, co się nie sprawdza, przeważnie kosztuje tylko niewielki procent tego, ile całkowicie nowa strategia marketingowa. Jednak to nie oznacza, że takie podejście zawsze jest właściwie.
Sposoby promocji zmieniają się teraz równie szybko, co cała technologia. Jeszcze kilka lat temu nawet największe firmy nie wpadły na to, że będą musiały się reklamować w aplikacji, która polega na przerabianiu piosenek. Aktualnie jest to normą. Jeśli więc ktoś przegapił kilka lat aktywnej promocji, to przerobienie kampanii nie będzie miało już większego sensu – teraz utworzenie nowej na pewno będzie tańsze, a opcji do wyboru o wiele więcej.

Paweł Berezecki
Web designer, digital marketing.
Założyciel agencji kreatywnej Studio Lapis. Główny projektant stron www i specjalista od marketingu internetowego. Autor Podcastu dla przedsiębiorców „Twoja firma w Internecie”. Nie podejmuje pracy bez wcześniejszego planowania i dokładnej analizy sytuacji. W wolnym czasie zajmuje się analityką internetową i poszukiwaniem idealnych rozwiązań.
Może Cię zainteresować
Marketing internetowy i trendy na rynku pracy
Marketing internetowy i trendy na rynku pracy Pojawienie się Internetu jako zjawiska masowego spowodowało rewolucyjne zmiany nie tylko w zakresie informacji i komunikacji, ale także na poziomie kulturowym, relacyjnym, a przede wszystkim biznesowym. Tradycyjne kanały...
Dlaczego pozycjonowanie musi tyle kosztować?
Dlaczego pozycjonowanie musi tyle kosztować? Każda witryna potrzebuje SEO, ale skąd wiadomo, jaka cena za pozycjonowanie będzie właściwa? Jak określać oczekiwania, dostrzegać prace niskiej jakości i oszacowywać koszt SEO na dzisiejszym rynku? Trzeba w końcu zwrócić...
Podcasty i biznes? Co daje takie połączenie?
Podcasty i biznes? Co daje takie połączenie?Może się wydawać, że podcasty zarezerwowane są tylko dla działu rozrywki. Tak naprawdę jednak firmy używają ich do różnych celów, w tym do udostępniania informacji o nowych produktach, usługach, celach czy zmianach w branży....
#BAZA WIEDZY
#USŁYSZ NAS
#NASZE PRACE
#SKONTKATUJ SIĘ
#DANE OSOBOWE
#ZASIĘG – CAŁA POLSKA
Studio Lapis
NIP: 7393490245
ul. Piłsudskiego 69/46
10-469 Olsztyn
+48 692 800 115
#INSPIRACJE
0 komentarzy