Strona internetowa przyjazna użytkowcowi – tajniki UX

User Experience (UX) to doświadczenie użytkownika, jakie towarzyszy mu podczas korzystania z aplikacji lub przeglądania strony internetowej. To osobiste odczucie, którego doznajemy, może być tak samo dobre, jak i złe. Ciężko mówić o indywidualnych doświadczeniach każdego z nas, ponieważ to pojęcie względne. Jednak z punktu widzenia agencji reklamowej czy producenta oprogramowania ważne jest, aby grupa docelowa, dla której produkt został stworzony była w pełni usatysfakcjonowana. Czym jest UX? Jak dziś tworzy się nowoczesne strony internetowe? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Strona internetowa przyjazna użytkownikowi – tajniki UX

#Czym jest UX?

Skrót UX odwołuje się do angielskiej nazwy User Experience, znaczącej dyscyplinę nauki, jaka zajmuje się doświadczeniem oraz projektowaniem wrażeń użytkowników aplikacji oraz serwisów komputerowych. Okazuje się, że rządzące UX zasady można wykorzystać w wielu dziedzinach życia, w których kluczowym elementem jest człowiek – to nie tylko internet, ale i budowa maszyn, a nawet sprzedaż polis ubezpieczeniowych.  

 

Na oddziaływania połączone z UX składają się między innymi:

✔️ oceny,

✔️ tworzenie i mierzenie rezultatów,

✔️ kontrolowanie wykorzystanych wyjść i dostarczanie potrzebnych poprawek.

 

Pierwszym krokiem tworzenia strony www jest ustalenie celów, które ma pełnić. Przykładowo w wypadku sklepów internetowych zależy nam na ogromnej sprzedaży, natomiast jeśli chcemy prowadzić blog – potrzebujemy dotrzeć do jak najszerszego grona czytelników. Ustalenie tych celów jest podstawą do budowy architektury strony www. Wie o tym każda agencja kreatywna w Warszawie, która stawia na nowoczesne projektowanie stron internetowych.

 

#User Experience (UX) to znacznie więcej niż tylko projektowanie interfejsów

Dzięki rozwojowi technicznemu praktycznie nie istnieją granice dzisiejszego UX. Na przykład sterowanie dźwiękiem pozwala klientom na wygodniejsze przeszukiwanie zawartości internetu i samych serwisów. Sztuczna inteligencja z kolei dostarcza inteligentnych oraz skomputeryzowanych rozwiązań w obszarze obsługi konsumenta, przez wykorzystanie chatbotów. Natomiast techniki poszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) oraz rzeczywistości mieszanej (Mixed Reality) mogą zrewolucjonizować sposób wykonywania codziennych zadań przez pracowników. W ten sposób świat cyfrowy coraz częściej miesza się i uzupełnia świat materialny, który znamy. Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach i ten postęp jest nieunikniony.

 

#Czemu to takie istotne, żeby strony były skonstruowane zgodnie ze sztuką UX?

Nowoczesny mechanizm tworzenia stron internetowych zakłada poszukiwanie inspiracji w obserwacji klientów końcowych, kontrolę nad pomysłami, iteracyjność w projektowaniu rozwiązań oraz ocenę ich funkcjonalności. Produkt musi reagować na potrzeby użytkowników – musi rozwiązywać ich problemy i być przy tym w 100% zrozumiały… a tego nie da się uzyskać, nie mając żadnego kontaktu z użytkownikami docelowymi.

 

#Lean UX jest coraz popularniejsze – wie o tym każda agencja kratywna

Projektowanie UX to projektowanie rzeczy użytkowych w sferze internetu. Zazwyczaj są to interfejsy, mechanizmy serwisów, usługi sieciowe, ale są to też zachowania użytkowników, ich doświadczenia i potrzeby. Tak, je też da się zaprojektować! Projektanci zrozumieli, że po drugiej stronie aplikacji czy serwisu są inni ludzie i to dla nich tworzony jest projekt.

Nowoczesne agencje kreatywne zrozumiały, że jako autorzy projektów, nie są bezbłędni, nie znają wszystkich odpowiedzi, a także nie są w stanie założyć wszystkich scenariuszy, dlatego coraz częściej wychodzą do przyszłych użytkowników z pytaniami. Dzięki wywiadom i opiniom „zwykłych śmiertelników” projektant może dowiedzieć się wiele jeszcze przed etapem twórczym. Właśnie na tym polega tworzenie rozwiązań zgodnie z Lean UX.

 

Potrzebujesz nowoczesnej strony internetowej, która zostanie stworzona zgodnie z nowymi wytycznymi UX? Zgłoś się do profesjonalnej agencji kreatywnej.

Paweł Berezecki

Paweł Berezecki

Web designer, digital marketing.

Założyciel agencji kreatywnej Studio Lapis. Główny projektant stron www i specjalista od marketingu internetowego. Nie podejmuje pracy bez wcześniejszego planowania i dokładnej analizy sytuacji. W wolnym czasie zajmuje się analityką internetową i poszukiwaniem idealnych rozwiązań. 

0 komentarzy

Może Cię zainteresować

#BAZA WIEDZY

Blog

#USŁYSZ NAS

Podcast 

#NASZE PRACE

Portfolio

#SKONTKATUJ SIĘ

Kontakt

#DANE OSOBOWE

Polityka prywatności

#ZASIĘG – CAŁA POLSKA

Studio Lapis

NIP: 7393490245

ul. Piłsudskiego 69/46

10-469 Olsztyn

+48 692 800 115

[email protected]

#CHOOSE LANGUAGE

Go to english site

Go to bulgarian site

#INSPIRACJE

lapisdesign.pl

Paleta kolorów Abstract tones